دوربین

تک سوئیچ ها

تک سوئیچ چیست؟

به بیان دیگر، تک سوئیچ یک کلید لحظه‌ای است که با لمس و فشرده شدن کار می‌کند. درواقع صدای کلیک که با فشردن یک تک سوئیچ شنیده می‌شود، این بازخورد را به کاربر می‌دهد که کلید فشرده شده و سیگنال الکتریکی احتمالاً جاری شده است
صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد. صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

ساختار و عملکرد تک سوئیچ

تاک سوئیچ‌ ها درعین سادگی، ظاهر مناسبی دارند و اجزای بسیار کمی را برای انجام عملکرد موردنظر خود به کار می‌گیرند. طراحی اصلی یک تک سوئیچ معمولا شامل 4 بخش است:

  • Plunger یا پیستون در رأس کنتاکت گنبدی قرار می‌گیرد (لایه دوم) و به‌منظور خم شدن گنبد و فعال‌سازی کلید فشرده می‌شود. پلانگرها می‌توانند از فلز، لاستیک و یا مواد دیگری ساخته شوند و بسته به نیاز محصول می‌توانند مسطح یا برآمده باشند. نوع ماده‌ی به کار رفته در ساخت پیستون و کنتاکت گنبدی، احساس لمس و صدای کلیک سوئیچ را تعیین می‌کند.
  • یک کنتاکت گنبدی شکل (لایه سوم) که در قاب مرکزی قرار می‌گیرد و تحت فشار تغییر شکل می‌دهد. این امر سبب ایجاد کلیک لمسی و شنیداری تک سوئیچ می‌شود. قسمت گنبدی شکل هنگام خم شدن، دو کنتاکت ثابت قاب را به هم متصل می‌کند و بدین ترتیب جریان در مدار را برقرار می‌شود‌. با حذف نیروی اعمالی، این بخش گنبدی شکل به شکل اولیه خود برمی‌گردد و جریان مدار قطع می‌شود. گنبدها بسته به مقدار بازخورد لمسی و شنیداری‌شان از فلز و سایر مواد دیگر ساخته می‌شوند.
  • پوشش لایه اول که در بالای پیستون قرار می‌گیرد از مکانیزم داخلی کلید محافظت می‌کند، بسته به کاربرد مورد نظر سوئیچ و میزان حفاظت موردنیاز می‌تواند از فلز یا مواد دیگری ساخته شود. همچنین در برخی کلیدها، از پوشش‌های خاص شامل یک ترمینال زمین برای حفاظت در برابر تخلیه ساکن استفاده می‌شود.
  • بزرگترین جزء که یک قاب مرکزی رزین قالب گیری شده‌است( لایه چهارم) و شامل ترمینال‌ها و کنتاکت‌هایی (پایه‌هایی) برای اتصال کلید به برد مدار چاپی می‌باشد.

 

پارامترهای مهم انتخاب تک سوئیچ علاوه‌بر مشخصات داخل دیتاشیت می‌تواند شامل مواردی مثل «احساس کاربر هنگام فشردن کلید» و «صدای کلید» شود و بدیهی است که میزان حساسیت روی این گزینه‌ها بسته‌به کاربرد و محل استفاده دارد.

 

 

تک سوئیچ‌ها یا سوئیچ‌ های لمسی هنگام نیاز به کنترل یا ورود داده به صورت سریع و کم مصرف، انتخاب هوشمندی هستند، به طوری که بازخورد لمسی و شنیداری آن‌ها ویژگی مطلوبی است. انواع تک سوئیچ‌ها با اشکال و ابعاد متنوع در بازار موجود هستند که بسته به نیاز خود می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

 

تفاوت تک سوئیچ و کلید فشاری چیست؟

یک کلید فشاری به گونه‌ای طراحی شده تا هنگامی که محرک فشرده ‌می‌شود و فاصله مشخصی را طی می‌کند، باعث شده تا جریان الکتریکی در مدار جاری شود و زمانی که مجدداً فشرده شود، مانع عبور جریان شود. کلیدهای فشاری می‌توانند برروی پنل‌ها و همچنین مستقیماً برروی بردهای مدار چاپی (PCB) نصب شوند.

از طرف دیگر، یک تاک سوئیچ زمانی اجازه عبور جریان را می‌دهد که محرک آن فشرده و نگه‌داشته شود و با رها شدن محرک، مانع از عبور جریان شود و بالعکس. زمانی که محرک حداقل جابه‌جایی را دارد، به‌عنوان حرکتی لحظه‌ای شناخته می‌شود. تمام تک سوئیچ‌ها، لحظه‌ای هستند؛ درحالی‌که تنها برخی از کلیدهای فشاری لحظه‌ای می‌باشند. همچنین تک سوئیچ‌ ها معمولاً بسیار کوچک‌تر از کلیدهای فشاری هستند و به خاطر طراحی‌شان اغلب ولتاژ و جریان نامی کمی را می‌توانند تحمل کنند. آن‌ها بازخورد صوتی و لمسی دارند و منحصراً برای نصب مستقیم بر روی بردهای مدار چاپی طراحی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید