رله :

این دسته نیز نوعی کلید الکترومکانیکی است که با منبع قدرت خارجی عمل میکند و در مدار های الکتریکی High Voltage و High Power بکار میرود و گاهی هم از مدارات الکتریکی ولتاژ پایین DC

سوئیچ ها :

  • Push Switch : این نوع سوئیچ اجازه برقراری جریان در مدار الکتریکی را زمانی می دهد که سوئیچ فشار داده شده باشد مانند زنگ در ، روشن شدن چراغ شارژ و ….
  • Push To Break Switch : این نوع نیز مانند Push Switch فقط اجازه ی برقراری مدار الکتریکی در یک جهت را میدهد ولی با این تفاوت که مدار الکتریکی فعال است تا زمانی که این نوع سوئیچ فشرده نشده باشد ، زمانیکه اسن سوئیچ فشار داده شود مدار الکتریکی قطع خواهد شد.
  • SPST) Single Pole Single Through Switch) : این نوع کلید هم مانند دو نوع قبلی فقط اجازه ی برقراری مداردر یک حالت را میدهد اما فشاری نبوده و دارای دو حالت ON و OFF میباشد که در حالت ON جریان مدار الکتریکی برقرار میشود.

کاربرد این نوع از قطعات الکترونیک در وسایل خانگی و صنعتی بسیار زیاد است.

  • SPOT) Single Pole Double Through Switch) : این نوع سوئیچ اجازه برقرای مدار الکتریکی را در یک فاز و در دو مسیر میدهد و در حالت یک مسیر یک و در حالت درگیری مسیر دیگر برقرار خواهد بود.

DPST) Double Pole Single Through Switch) : این نوع کلید اجازه عبور جریان الکترونیکی را در یک مسیر و یک فاز میدهد.

  • DPST) Double Pole Single Through Switch) : برای جریان معکوس موتور استفاده میشود.

در مقاله پیشرو ، شما با قطعات الکترونیک ، انواع آنها و کاربرد های آنها در مدارهای الکتریکی آشنا خواهید شد :

 

لیست قطعات الکترونیک :

مقاومت های الکتریکی ، خازن های الکتریکی ، دیود ها ، دیود های نوری ، سوئیچ ها ، ترانزیستور ها ، سیم ها ، منابع تغذیه ، فیوز ، ترنسفورماتور ، میکروفون ، بلندگو ، تقویت کننده ها ، آنتن ها ، ولتمتر ، آمپرسنج ، گالوانومتر ، اهم سنج ، ایسلوسکپ ، لامپ ، هیتر ، موتور و القاگر

مقاومت الکتریکی برای کاهش جریان در مدار الکتریکی به کار میرود مقاومت ها به صورت موازی یا سری به هم متصل میشوند و میتوان آن ها را از هر طرف روی برد مدارچاپی مونتاژ کرد. مقاومت ها نسبت به حرارت و دما آسیب پذیر است. مقدار مقاومت الکتریکی با اهم Ω عنوان میشود ، مقادیر مقاومت الکتریکی از 1Ω شروع میشود و تا حد مگا اهم وجود دارد. مقادیر مقاومت های الکترونیکی با رنگ های روی آن مشخص میشود .

خازن الکتریکی :

دسته دوم قطعات الکترونیک ، خازن های الکتریکی هستند که برای ذخیره سازی بار الکتریکی استفاده میشود. معمولا این ها در کنار مقاومت های الکتریکی در مدار های الکتریکی استفاده میشود خازن های الکتریکی کاربرد های زیادی در مدارهای الکتریکی دارند به عنوان مثال در مدار های فیلتر ، خازن الکتریکی به عنوان عبور دهنده سیگنال AC و مانع از عبور سیگنال DC عمل میکند . خازن های الکتریکی 2 نوع دارند که یک نوع پایه + و – آن مشخص شده است باید مطابق با آن ها در مدار قرار بگیرد و در نوع دیگر خازن الکتریکی از هر طرفی میتواند روی برد مدارچاپی مونتاژ شود.

واحد اندازه گیری خازن ، فاراد F ، است و 1F مقدار بسیار ارزشمند و بالایی از ظرفیت خازنی میباشد.

بنابراین برای نشان دادن مقدار خازن الکتریکی از پیشوند های کوچک کننده استفاده میشود. سه پیشوند معروف میکرو (u) ، نانو (n) و پیکو (p) هستند.

دیود ها :

یکی دیگر از انواع قطعات الکترونیک ، دیود ها هستند. دیود در مدار های الکتریکی اجازه حرکت جریان را فقط از یک طرف میدهد و به همین علت یک سو کننده نیز نامیده میشود.

فلش جهت جریان در مدار الکتریکی را نشان میدهد.

دیوید ها در مدار های الکتریکی کاربرد های فراوانی دارد به عنوان مثال Rectifier Diode برای تبدیل سیگنال AC به سیگنال DC استفاده میشوند . Zener Diode (دیود زنر) نیز در مدار های الکتریکی به عنوان تنظیم کننده ولتاژ به کار می رود.

دیود های الکتریکی به سه دسته زیر تقسیم میشوند :

  • دیود زنر : در مدار های الکتریکی به عنوان تنظیم کننده ولتاژ به کار میرود.
  • دیود نوری : نوعی مبدل انرژی الکتریکی به انرژی نور میباشد
  • دیود حساس به نور : نوعی مبدل انرژی نور به انرژی به انرژی الکتریکی میباشد. از همین خاصیت این قطعات الکترونیک در سلول های خورشیدی استفاده میشوند.

کار ما چیست؟

فعالیت فروشگاه دیجی تک در چ زمینه ای است؟

در زمینه واردات و توزیع قطعات الکترونیک

چگونه ارسال میکنیم؟

پس از سفارش محصول موجود در انبار جنس فروخته شده در همان روز توسط شرکت های حمل و نقل مورد نظر مشتری برای ایشان فرستاده میشود.

بازگشت وجه

در صورت وجود مشکل داخلی در قطعات محصول پس از تست عودت داده میشود و مبلغ محصول به حساب مشتری واریز خواهد شد.

مهارت های ما

کیفیت
تنوع محصول
برند
قیمت

با ما در ارتباط باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید